Zakopane — atrakcje i ciekawe miejsca w mieście i okolicy

Zakopane, nazywane często zimową stolicą Polski, turyści odwiedzają tłumnie o każdej porze roku. Wiele osób traktuje go jako bazę wypadową do wycieczek górskich, a zimą także do szusowania na stokach w okolicznych miejscowościach. I nie da się ukryć, że to właśnie góry są największą atrakcją Zakopanego. Wędrówki po tatrzańskich szczytach i dolinach zapewniają wspaniałe widoki oraz zbawienną dla zdrowia aktywność. Zakopane ma też sporo wartych do odwiedzenia miejsc i zabytków. Są one doskonałą alternatywą np. na pochmurny dzień lub jako przerwa w wędrówkach.

Atrakcje w Zakopanem – co warto zobaczyć?

Patrząc na dzisiejszą zabudowę wciąż rozrastającego się Zakopanego, trudno sobie wyobrazić jak wyglądało w przeszłości. Kariera kurortu rozpoczęła się dopiero w drugiej połowie XIX w., gdy zbawienny wpływ klimatu górskiego na zdrowie opisał Tytus Chałubiński. To on był jednym z inicjatorów rozwoju turystycznego Zakopanego. Z tych czasów nie zachowało się do dziś zbyt wiele, ale warto poszukać śladów „starego Zakopanego” w okolicach ulicy Kościeliskiej.
Na jej początku wznosi się niepozorny z zewnątrz, drewniany kościół. To tak zwany Stary Kościół, najstarsza świątynia Zakopanego. Zbudowana przez pierwszego zakopiańskiego proboszcza, księdza Stolarczyka. Tuż obok niej znajduje się bodaj jeden z najbardziej malowniczych cmentarzy w Polsce, czyli Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Wśród starych drzew spoczywają tu zasłużeni dla Zakopanego, członkowie starych góralskich rodzin i ludzie związani z górami. Są wśród nich Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Stanisław Marusarz, Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz i wielu innych. Niektóre drewniane, rzeźbione nagrobki to prawdziwe dzieła sztuki.

Muzea Zakopane

Przy ulicy Kościeliskiej można też zobaczyć stare góralskie drewniane chaty kryte gontem oraz najstarszą zakopiańską restaurację „U Wnuka”, zbudowaną ok. 1850 r. Prawdziwą perłą ulicy jest zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza drewniana Willa Koliba, w której mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. W pobliżu centrum miasta można też odwiedzić Willę Atma z Muzeum Karola Szymanowskiego oraz Willę Oksza z Galerią Sztuki XX w. Z kolei jadąc z Zakopanego w kierunku Łysej Polany i Palenicy Białczańskiej warto zatrzymać się przynajmniej na chwilę na Jaszczurówce i zwiedzić drewnianą, zbudowaną w stylu zakopiańskim Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza. Aby dowiedzieć się więcej o historii i kulturze Zakopanego i Podhala warto udać się do Muzeum Tatrzańskiego.Zbiory krakowskich muzeów są niezwykle różnorodne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szukając informacji i zbiorów związanych z historią i kulturą miasta, warto skierować się do Muzeum Krakowa. Jego rozsiane po całym mieście oddziały odkrywają znane i mniej znane oblicza Krakowa oraz jego pasjonującą historię. Warto też zajrzeć do Muzeum Etnograficznego w Krakowie, które posiada największy zbiór słynnych szopek krakowskich. Tradycje ich budowy zostały w 2018 r. wpisane na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.
Zupełnie odmienny i mniej formalny charakter ma Polonia Wax Museum. To miejsce, gdzie zgromadzono woskowe figury osób należących do świata sportu, muzyki, filmu czy polityki. Jak wszystkie tego typu obiekty na świecie, jest to miejsce, gdzie wiedza miesza się z rozrywką, a ważnym punktem jest też możliwość zrobienia sobie zdjęcia ze swoim idolem.

Zakopane – atrakcje turystyczne

Zakopane, położone u podnóża Tatr, jest miejscem, w którym bliskość gór czuje się na każdym kroku. Jednak najpiękniejszą panoramę Tatr i samego miasta podziwiać można z tarasu widokowego na Gubałówce. Można tu dotrzeć szlakiem pieszym albo kolejką linowo-terenową, której historia sięga dwudziestolecia międzywojennego. Na zboczach Gubałówki na Polanie Szymoszkowej działa latem kąpielisko termalne pod gołym niebem, pozwalające na kąpiel z pięknymi widokami.
Widok na Zakopane podziwiać też można ze szczytu skoczni narciarskiej Wielka Krokiew w Zakopanem. Na górę rozbiegu wyjechać można wyciągiem krzesełkowym lub wyjść pieszo. Dopiero stając na rozbiegu zyskuje się wyobrażenie, jaką odwagą wykazują się mknący w dół po lodowych torach skoczkowie.
Z Zakopanego można też wyjechać bezpośrednio koleją linową na Kasprowy Wierch. To jeden z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów oferujący wspaniałe górskie widoki. Niemniejszą atrakcją niż sam szczyt jest podróż kolejką ponad górskimi krajobrazami.
Wspaniałych widoków dostarczą też piesze wycieczki urządzane z Zakopanego. Z samego miasta można wyjść m.in. na szlaki na Nosal, do Doliny Strążyskiej, Doliny Białego, na Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch i w wiele innych miejsc. Katalog ten jeszcze bardziej się poszerza, jeśli wyjedziemy poza Zakopane i skierujemy się w stronę Palenicy Białczańskiej lub Kościeliska.

Co robić w Zakopanem? ciekawe miejsca

Zakopane ma też swoje nietypowe atrakcję, które świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie pobytu pod Tatrami. Jedną z nich jest Aquapark wykorzystujący podhalańskie źródła wód termalnych. Skok adrenaliny gwarantuje z kolei zjazd na specjalnych pontonach ze zjazdu Wielkiej Krokwi, podczas którego można się rozpędzić nawet do 90 km/h.
Przy głównym deptaku miasta, słynnych Krupówkach można też spotkać popularnych aktorów, muzyków, sportowców i polityków, których postaci zaludniają największe w Polsce muzeum figur woskowych, Polonia Wax Museum. To ciekawy punkt w podróżny przez atrakcje Zakopanego, bo pozwala obejrzeć z bliska postaci, które do tej pory znaliśmy tylko z ekranów. To dobry moment, by przypomnieć sobie ich ulubione role, wystąpienia czy osiągnięcia. Ponieważ są one powszechnie rozpoznawalne i znane, to wizytę w Polonia Wax Museum można polecić każdemu.