Nietypowe atrakcje Krakowa. Co warto zobaczyć?
Kraków to jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Opisywane w przewodnikach, pokazywane w programach telewizyjnych. Niemal każdy jest w stanie rozpoznać krakowski Rynek, zamek na Wawelu czy Bramę Floriańską. Czy jest więc w Krakowie coś, co turystę może zaskoczyć? Oczywiście! Wystarczy tylko porzucić utarte szlaki by Kraków pokazał się nam z zupełnie innej strony.
Mniej znane atrakcje w Krakowie
Większość ruchu turystycznego w Krakowie skupiona jest wokół Rynku i Wawelu. Jednak to nie jedyne miejsca, które mają turystom do zaoferowania mnóstwo interesujących miejsc i doświadczeń.
Bardzo blisko Starego Miasta znajduje się krakowski Kazimierz, dawna dzielnica żydowska, która dziś pełna jest restauracji, barów, galerii i pracowni artystycznych. Na Kazimierzu zachowało się kilka synagog, w tym najważniejsze synagoga Temple i Remuh. Przy tej drugiej odwiedzić można zabytkowy cmentarz żydowski z kilkusetletnimi macewami. Fascynującym miejscem na Kazimierzu jest dawna zajezdnia wąskotorowego tramwaju, która obecnie zaadaptowana jest na Muzeum Inżynierii Miejskiej prezentujące m.in. dzieje krakowskiego transportu.
Po drugiej stronie Wisły, na wprost Kazimierza znajduje się przyłączone do Krakowa w 1915 r. Podgórze. To spokojna dzielnica skupiona wokół Rynku Podgórskiego, połączona z drugim brzegiem Wisły m.in. pieszo- rowerową Kładką Ojca Bernatki, która niemal natychmiast została okrzyknięta „kładką miłości” i nosi już na sobie dziesiątki kłódek symbolizujących wieczną miłość zakochanych. W architekturze Podgórza zwraca uwagę budynek dawnej elektrowni zaadaptowanej na centrum Cricoteka, które prezentuje i popularyzuje twórczość Tadeusza Kantora. Znajdujący się tu Kopiec Krakusa oferuje zaś piękną panoramę centrum Krakowa.
Zupełnie odmienny charakter ma Nowa Huta, która jeszcze 20-30 lat temu określana była niepochlebnie mianem szkaradnej „narośli” na pięknym Krakowie. Dziś jej odbiór zmienił się diametralnie. Nową Hutę warto odwiedzić dla samego jej układu urbanistycznego z monumentalnym Placem Centralnym i Aleją Róż, a także współczesnego kościoła nazwanego Arka Pana. Nowa Huta przyciąga także miłośników tajemnic i obiektów wojskowych, ponieważ można tu zwiedzać schrony z okresu zimnej wojny znajdujące się pod zabudową dzielnicy.
Nietypowe muzea Krakowa – co zwiedzić, co zobaczyć?
Muzea Krakowa to prawdziwy temat-rzeka. Miasto może się poszczycić ponad 50 placówkami tego typu. Są wśród nich zarówno ten najbardziej znane jak Zamek Królewski na Wawelu czy Muzeum Narodowe, jak i mniejsze, choć niemniej fascynujące. Ogromne wrażenie robi znajdujące się na Zabłociu muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, w którym prezentowana jest wystawa Kraków czasu okupacji 1939-1954. Wybór miejsca na tę ekspozycję nie był przypadkowy. Oskar Schindler podczas wojny uratował ok. 1100 Żydów z krakowskiego getta, zatrudniając ich w swojej fabryce, a następnie przenosząc do fabryki w Brunnlitz. Na terenie zakładów zlokalizowane jest także zajmujące nowoczesny, niedawno oddany do użytku budynek, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
Zupełnie odmienny charakter ma znajdująca się w Bronowicach Małych Rydlówka. To miejsce doskonale znane każdemu, kto kończył szkołę średnią, ponieważ właśnie w tym budynku odbyło się słynne „Wesele” Jadwigi Mikołajczykówny z młodopolskim pisarzem Lucjanem Rydlem. W dworku można oglądać zbiory malarstwa z okresu młodopolskiego, pamiątki rodzinne Riedlów oraz eksponaty związane z weselem i jego gośćmi. Wyjątkowym krakowskim muzeum jest też znajdujące się na obrzeżach Lasku Wolskiego, niedaleko Kopca Kościuszki Muzeum Fotografii. Jego ekspozycja to tylko część atrakcji, ponieważ zaskakujący jest także sam budynek. To dawna, drewniana strzelnica zbudowana w czasach Austro-Węgier, w której odbywały się m.in. szkolenia Towarzystwa Sokół i legionistów Józefa Piłsudskiego.
Jednym z nowszych niezwykłych muzeów krakowskich jest Polonia Wax Museum, czyli muzeum figur woskowych. To miejsce, gdzie można „spotkać” w jednym miejscu największe gwiazdy kina, muzyki, sportu, polityków, przywódców i wojskowych oraz bez konieczności pokonywania muru ochroniarzy zrobić sobie z nimi zdjęcie.
Nietypowe zwiedzanie Krakowa
Niecodzienne atrakcje w Krakowie to nie tylko obiekty czy miejsca. To także sposób na zwiedzanie miasta. Na piechotę czy rowerem przemieszcza się większość turystów, niektórzy korzystają też z komunikacji miejskiej. Ale Kraków można też zwiedzać tramwajem wodnym pływającym po Wiśle lub Krakowską Linią Muzealną obsługiwaną przez zabytkowe tramwaje. Największych emocji dostarcza jednak balon widokowy, który unosi się ponad Bulwarami Wiślanymi. Nie jest to wprawdzie typowy lot balonem nad całym miastem, a lot na uwięzi, to widoki na Kraków z tej wysokości są fenomenalne.